cze 172008

Automatyczne wystawianie na Allegro via WebAPI

Czego złego by nie mówić o Allegro to jedno trzeba przyznać – nie ma w Polsce sensownej konkurencji. Allegro ma większość tortu aukcyjnego, nawet gdy dominuje tam opcja „Kup teraz” zamiast tradycyjnej licytacji.

Dlatego w Kadoro od początku postrzegaliśmy portal ten jako jeden z kanałów sprzedaży (akceptując wysokie koszty wystawienia i prowizji). Biorąc jednak pod uwagę dość duży asortyment (obecnie ok. 1700 aktywnych produktów) swoistą mordęgą było ręczne wystawianie aukcji, nawet z szablonu. Dlatego dość szybko należało zaznajomić się z allegrowym WebAPI i gdy tylko moduł do wystawiania aukcji był gotowy, odetchnąłem z ulgą. Czas potrzebny na wystawienie przedmiotu skrócił się z 3 minut (tyle bowiem wcześniej trwało ręczne wystawianie) do 3 sekund (tyle trwa obecnie, z czego większość czasu trwa łączenie z serwerem aukcyjnym).

Obecnie mamy ponad 1250 trwających aukcji. Gdybyśmy kiedyś chcieli wystawiać taką ilość, zajęłoby to prawie 8 dni (pracując bez przerwy 8 godzin dziennie). W tej chwili wystawienie takiej ilości zajmuje ok. 1 godziny. A w ciągu miesiąca w Kadoro przybywa 100-200 produktów.

Po drodze pojawiło się kilka mniejszych problemów, które na szczęście udało się rozwiązać:

  • tytuł aukcji nie może mieć więcej jak 50 znaków, podczas gdy w sklepie mamy produkty o nazwie „Koral Desert Sun biały prostopadłościan 10×6 mm posrebrzany – 4 sztuki”
  • cena aukcji nie może być niższa od 1 zł – a w sklepie wiele przedmiotów jest po 30, 40 gr.
  • Allegro ma własną strukturę kategorii, różną od tego co mamy u siebie

Polecam zaznajomić się z WebAPI wszystkim właścicielom sklepów, którzy planują lub chcą rozpocząć sprzedaż na Allegro i mają spory asortyment.

1 komentarz
One Response to Automatyczne wystawianie na Allegro via WebAPI
  1. wrzasq

    Niestety bolączką programistów pracujących z Allegro WebAPI jest niemal brak dokumentacji (wszystko co jest to zdawkowy spis wywołań), najbardziej pomocne są w niej komentarze użytkowników. Na moim blogu zamieściłem wstęp do korzystania z WebAPI:
    http://wrzasq.pl/blog/25.html

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.