lip 022009

Procedura naprawy na przykładzie XBOX 360

O tym jak powinna wyglądać wzorowo procedura naprawy wie na pewno dział napraw Microsoftu zajmujący się XBOXem 360.

Ponieważ mój sprzęt zaczynał odmawiać posłuszeństwa (zawieszanie się w losowych momentach), postanowiłem skorzystać w gwarancji i odesłać konsolę do naprawy. Jak wyglądał przebieg naprawy?

1. Rejestracja na stronie Microsoftu, podanie danych osobowych, numeru seryjnego konsoli, wydruk gotowego druku adresowego (niedziela – dzień 0).
2. Zadzwonienie po kuriera UPS lub tak jak w moim przypadku samodzielne zawiezienie (poniedziałek – dzień 1).
3. Dostarczenie przez UPS sprzętu do Niemiec gdzie znajduje się najbliższy oddział supportu Microsoftu zajmujący się tego typu naprawami ( środa – dzień 3)
4. Odebranie naprawionej konsoli (wtorek, dzień 9).

Całość naprawy od momentu oddania sprzętu do wysłania do momentu odebrania zajęła tydzień i 1 dzień. Biorąc pod uwagę wysyłkę zagraniczną w obie strony (razem 4 dni), oraz to że po drodze było święto czyli dzień wolny od pracy (Boże Ciało) i weekend (czyli razem 3 dni niepracujące) to tempo było iście ekspresowe.

Co jeszcze podniosło moją ocenę? Trzy dokumenty które były dołączone do kartonu.

1. Przeprosiny za niedogodności związane z koniecznością naprawy oraz informacja jakie elementy zostały wymienione. Zapewnienie że support robi wszystko co może aby awaria nie powtórzyła się w przyszłości.

2. Instrukcja synchronizacji kontrolerów bezprzewodowych (ponowna synchronizacja konieczna z uwagi na wymienioną płytę główną). Co prawda taka instrukcja znajduje się również gdzieś w dokumentacji dodanej podczas zakupu konsoli ale przecież po 1-2 latach korzystania ze sprzętu nie zawsze mamy je pod ręką.

3. Ankieta do wyrażenia oceny o całym procesie naprawy, w tym: jakość obsługi telefonicznej, szybkość i jakość naprawy, ogólna ocena zadowolenia. Oczywiście odesłanie jest w dołączonej kopercie bez konieczności naklejania znaczka pocztowego.

To wszystko sprawia że klient czuje się że wyjątkowo w dość niekomfortowej sytuacji jaką jest naprawa zakupionego sprzętu. Wiele firm mogłoby się uczyć obsługi klienta od tego działu Microsoftu.

3 komentarze
3 Responses to Procedura naprawy na przykładzie XBOX 360
  1. pyt

    Ja podobnie dobrze zostałem „załatwiony” przez serwis hp (ale podobno tylko seria business tak ma) – uszkodzony zasilacz, prosili o przesłanie uszkodzonego ale od razu wysłali do mnie w tym samym czasie dobry i trwało to jeszcze krócej.

  2. breusz

    zanim do 3com odesłałem reklamowany przełącznik to po 2 dniach już przyszedł nowy. w sumie canona ip4500 chyba zareklamuję bo miesiąc chyba pozostał gwarancji a paski na wydruku blade powstają.. a tusze org. zobaczymy jak oni się sprawią

  3. Karol

    Mi właśnie wyskoczył ROD na konsoli i jutro wysyłam, ciekawe czy też tak szybko uda im się uwinąć :) PS. Swoją drogą to jakoś w podobnym momencie kupowaliśmy konsole i w nie małej różnicy czasu padły ;)

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.