wrz 202014

Jak skonwertować blog z qTranslate na mqTranslate

Przez wiele lat korzystałem z pluginu qTranslate, który odpowiada za wersje językowe w Wordpresie. Jest darmowy, ale ma niestety istotną wadę – jest rzadko kiedy aktualizowany. Powoduje to problemy po prawie każdej aktualizacji Wordpresa. Czasem dało się to naprawić ręcznie edytując plik wtyczki, ale po wypuszczeniu przez WordPressa wersji 4 przestała ona zupełnie działać. Szukałem jakiegoś zamiennika do prowadzenia bloga w 2 wersjach językowych.

Okazało się jednak, że ktoś zabrał się za stworzenie podobnego pluginu na bazie qTranslate, i tak powstało mqTranslate.

Mając już qTranslate stanąłem przed problemem konwersji istniejących treści na format nowego pluginu, ale okazało się, że jest na to metoda. Poniżej przepis co należy zrobić mając zainstalowany qTranslate.

  1. Zrób kopię serwisu i bazy danych.
  2. Pobierz mqTranslate ale go nie włączaj.
  3. Wyłącz wtyczkę qTranslate.
  4. Włącz mqTranslate.
  5. Przzejdź do ustawień mqTranslate (yoururl.com/wp-admin/options-general.php?page=mqtranslate#advanced_settings)
  6. W sekcji Settings Migration wybierz i kliknij Save.
  7. Pozostań na tej samej stronie i przejedź w dół do zarządzania językami. Wybierz domyślny język, włącz dodatkowe oraz wyłącz te, których nie potrzebujesz.
  8. Przejdź do menu Wygląd, zaznacz widget „mqTranslate Language Chooser” i przeciągnij go w dowolne miejsce szablonu.

Autor pluginu deklaruje dość częste aktualizacje, można więc mieć nadzieję, że nie będzie problemów po wypuszczeniu nowych wersji WordPressa.

Warto mieć zainstalowaną wtyczkę qTranslate slug with Widget, która (mimo że nie była aktualizowana ponad 2 lata) współpracuje z mqTranslate i pozwala definiować indywidualne URLe do postów dla wersji językowych.

Tagged with , , , , , , , , 0 komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.