lut 112019

Zawodowe podsumowanie roku 2018

W tym poście chciałbym podzielić się informacją, co udało mi się osiągnąć w sprawach związanych z życiem zawodowym w roku 2018.

Dwa certyfikaty Salesforce

W pierwszej połowie roku skupiłem się na zdobyciu 2 certyfikatów, które zdałem w kwietniu (Salesforce Certified Sales Cloud Consultant) i maju (Salesforce Certified Platform Developer I). Mimo posiadanej wiedzy, wymagało to nieco przygotowań z uwagi na specyfikę pytań, które pojawiają się na egzaminie. Posiadam więc obecnie 5 certyfikatów i nie jest to moje ostatnie słowo :)

Poznanie Amazon Web Services

Mniej więcej w połowie roku postanowiłem zaznajomić się z tematem usług Amazona. Ich popularność nieustannie rośnie, a ponieważ świetnie integrują się z Salesforce, pomyślałem że warto im się przyjrzeć. Zapisałem się i przeszedłem kurs „AWS Certified Developer – Associate”. Dość intensywny, prawie 15 godzin video poruszający tematy od IAM, EC2, S3, RDS, SES, SNS po Lambda, DynamoDB, Route53 i KMS.

I mimo, że nie planuję zostać ekspertem AWS, warto było poznać te aspekty.

Zmiana pracy

W sierpniu zmieniłem pracę. Zakończyłem współpracę z Billennium i rozpocząłem z PolSource. Pracuję oczywiście jako Salesforce Developer przy międzynarodowych projektach.

Wyjazd na Gran Canarię

W drugiej połowie roku wyjechaliśmy całą rodziną na Gran Canarię. Dwa tygodnie spędzone w ciepłym kraju dzięki możliwej pracy zdalnej (pracuję w 100% zdalnie) to była świetna odskocznia od chłodnej, jesiennej Polski. Jedynie powrót związany z przeskoczeniem temperatury z +20 C na +2 C nie był wyjątkowo komfortowy…
Chyba za to znalazłem już swoje miejsce na emeryturę…

Nauka Pythona

Postanowiłem nauczyć się Pythona. Co prawda PHP znam od lat, ale wiedziałem że Python jest dobry w webscrapingu (parsowaniu stron) a także posiada dobrą bibliotekę pozwalającą się na łączenie z Salesforce.
W jednym z projektów użyłem więc Pythona jako narzędzie ETL do migracji danych z zewnętrznego systemu do Salesforce. Świetnie zadziałało przy przeniesieniu danych a jednocześnie napisane skrypty pozwalają na szybkie powtórzenie procesu w przypadku zauważenia jakiekolwiek problemu z danymi.

W innym, tym razem hobbistycznym projekcie, wykorzystałem Python (i MySQL) do zebrania i zgrupowania danych dot. playlisty przebojów z wielu stacji radiowych. Pyton pozwala na uruchomienie wielu wątków co znacznie przyspiesza wykonywanie czasochłonnych operacji.

Nauka GITa

Do tej pory znałem GITa na dość podstawowym poziomie, czyli niewiele więcej poza klasyką typu pull, commit, push. Zapragnąłem poznać GITa o wiele bardziej, stąd wykupiłem świetny kurs Macieja Aniserowicza. Omawia w praktyczny sposób wykorzystanie gałęzi, merge, rebase i wiele innych.

Zarządzanie Jirą

Z Jirą miałem styczność już wiele razy, ale zawsze było to od strony użytkownika. Brałem przypisane do mnie zadania, a po ich rozwiązaniu jedynie co musiałem zrobić to zmienić status.

Chciałem poznać Jirę nieco bardziej od strony administracyjnej, jak ją prawidłowo skonfigurować a później zarządzać. I tym razem przydany był kurs znaleziony na Udemy – 11 godzin video dobrze ułożonych materiałów pozwoliło poznać temat.

Dodatkowo firma Atlassian ma sporo materiałów nt. Scrum, Agile i zarządzania projektami.

Salesforce Lightning

Jeszcze do niedawna nie umiałem pisać komponentów Lightning. Sporo projektów było realizowanych w classic UI, a te wykorzystujące Lightning nie wymagały developmentu po stronie UI.

Trzeba było wziąć byka za rogi, przeszedłem parę tutoriali i mogę pochwalić się kilkoma napisanymi komponentami w technologii Lightning. Z pewnością jeszcze sporo nauki przede mną, ale przynajmniej temat już nie przeraża.

Projekty Salesforce

W ubiegłym roku poza standardowym developmentem, miałem okazję brać udział istotną rolę w realizacji kilku projektów związanymi z integracjami:

  • integracja Salesforce z Outlook
  • integracja Salesforce z Sharepoint
  • integracja Salesforce z Zendesk
  • integracja Salesforce z Calendly
  • integracja Salesforce z Zuora
  • integracja Salesforce z Gmail (customowa, aby spełnić dość specyficzne wymagania)

Książki

Oprócz słuchania licznych (technicznych i nie tylko) podcastów, udało mi się znaleźć czas na przeczytanie 11 książek. I chociaż nie chodzi tylko o ilość, to w tym roku mam nadzieję przeczytać ich więcej. Dobrze dobrane pozycje poszerzają horyzonty.

Podsumowanie

Czy to znaczy że udało się wszystko to, co zaplanowałem? Wszystko nie, ale z drugiej strony w ciągu roku doszły rzeczy których wcześniej nie brałem pod uwagę: Python, Jira, zmiana pracy.
I chociaż mam wstępnie zdefiniowane co chciałbym osiągnąć zawodowo w roku 2019, zachowam to na razie dla siebie i mam nadzieję podzielę się nimi za rok.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Please enter your name, email and a comment.